SKUTR / Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka

/ Hosté Jihočeského divadla
 

/ Repertoár - archiv

14. 7. 2016
6. 5. 2016
6. 5. 2016
 SKUTR / Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka / Z médií
Rozhlas.cz
31. 5. 2016
Divadelnino-
viny.cz
20. 6. 2016
Operaplus.cz
18. 6. 2016
Divadelní noviny
21. 6. 2016
Rozhlas.cz
14. 7. 2016

Režijní tandem SKUTR tvoří režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Společně začali pracovat při studiích na DAMU u profesora Josefa Krofty a profesora Miloslava Klímy. Už jejich absolventská představení vzbudila zájem kritiky a ohlasy u diváků, a proto je hned po ukončení studia na DAMU přizval ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab ke spolupráci a nabídl jim tvůrčí rezidenci. V rámci spolupráce, která probíhala pod hlavičkou divadelní laboratoře Archa.lab, vzniklo několik úspěšných divadelních projektů. Inscenace SKUTRu se představily na festivalech v Srbsku, Polsku, Litvě, Itálii, Německu, Rumunsku, Slovensku, Číně či Jižní Koreji. Zahraniční působení SKUTRu vyvrcholilo měsíčním hostováním na festivalu Fringe ve skotském Edinburghu v srpnu 2008, kde představení Plačky absolvovalo 22 repríz a bylo nominováno na Total Theatre Aword. Inscenací Joke Killers, vytvořenou spolu s Adélou Laštovkovou, pak reprezentovali Českou republiku na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji.

Autorská představení SKUTRu kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, lightdesign, text a zvuk a dala by se jedním slovem označit za multižánrová či cross-over. Jsou inspirována buď daným tématem či místem vzniku, nebo lidmi, kteří na něm pracují. Vznikla tak představení inspirovaná internetovou komunikací, představení čerpající z andersenovských témat, představení o tradicích nebo inspirovaná novým cirkusem apod. (mj. Nickname, Understand, Malá smrt, La Putyka). Kromě volné autorské tvorby režírovali Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský také na předních českých scénách (Národní divadlo v Praze, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo, Divadlo Petra Bezruče či HaDivadlo) a v zahraničí - Pozoriště FDU v srbském Bělehradě  (Neograničené linije/ Borderless Lines, 2008) a polském Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze (Teraz Na Zawsze, 2009 a Spigel im Spigel, 2010), na Mezinárodním festivalu Miasto v polské Legnici (Wojskowy Dom Kultury, 2009). V poslední době se čím dál více věnují spojení hudby a divadla. Pro mezinárodní festival Struny podzimu tak vytvořili s hráči orchestru Berg hudební divadlo Heinera Goebbelse Schwarz auf Weiss či scénické provedení Honeggerova Krále Davida. V současnosti se jejich tvorba také začíná ubírat směrem k operní režii. SKUTR zároveň působí pedagogicky. Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský jsou odbornými asistenty na DAMU v Praze pro obory režie, dramaturgie a herectví. Zde se snaží především přiblížit studentům mezinárodní divadelní tvorbu, a proto vytváří platformu pro společné mezinárodní studentské projekty (německý IAT Giessen, polská PWST Wroclaw – Kraków a AT Warszawa, VŠMU Bratislava, srbská FDU Bělehrad). Mimo domácí akademii již vedli workshopy v Bělehradě, Londýně, Wroclawi, Tczewě, Bratislavě a mnoha dalších městech.

Za svou tvorbu získali mnoho cen, z nichž jsou nejvýznamnější Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě 2007 a Cena diváků tamtéž 2007 a 2008, Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky, nominace na Total Theatre Aword za inscenaci Plačky na Festivalu ve Skotském Edinburghu. Třikrát po sobě byli nominováni na Cenu Alfréda Radoka jako Talent roku a v roce 2010 za inscenaci La Putyka na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Inscenace roku. Několikrát byli také nominováni na cenu Sazky a Divadelních novin.