Karel Roden

herec / Činohra
 

/ Repertoár - archiv

11. 6. 2015
Karel Roden / Z médií
Plakát k představení
Fotografie Ivan Pinkava, grafický design Robert V. Novák
Deník.cz
3.4.2015
Budejckadrb-
na.cz
5. 3. 2017
Deník
18.8.2016
Žena a život
červenec 2015
Mezinami.cz
12. 6. 2015
Rozhlas.cz
11. 6. 2015
Deník
11. 6. 2015
Deník.cz
6. 6. 2015
MF dnes
8. 6.2015
Deník
6. 6. 2015
Deník
6. 6. 2015
Deník.cz
30. 4. 2015
Deník
30. 4. 2015
Deník
17. 6. 2017

Karel Roden pochází z herecké rodiny. Jeho dědeček i otec byli herci, otec Karel Roden byl v letech 1940 – 1992 předním členem činohry Jihočeského divadla. Vystudoval pražskou DAMU, následovalo angažmá v Divadle na Vinohradech, čtyři sezóny v Činoherním studiu Ústí nad Labem, účinkování na jevišti Národního divadla, kde zaujal v inscenacích Rok na vsi, Médeia nebo Saténový střevíček. Vystupoval v Divadle Na zábradlí, Divadle na Starém Městě nebo v Divadle Labyrint. Roku 1993 po pracovním vytížení opustil divadelní scénu a rok pobýval v Anglii. Zde navštěvoval herecké kursy a zdokonalil se v angličtině. Po návratu zpět do Čech se stal hercem na volné noze. V roce 1998 byl za svou roli ve hře Úplné zatmění nominován v kategorii nejlepší herecký výkon a o rok později obdržel cenu Alfréda Radoka za ztvárnění Bruna v inscenaci Velkolepý paroháč.

Svou filmovou kariéru započal už v roce 1983 ve filmu Zámek nekonečno, ale výrazněji se zapsal do podvědomí diváků svou rolí Honzy ve snímcích Jak básníci přicházejí o iluze a Jak básníkům chutná život. Následovaly filmy jako Čas sluhů, Kanárská spojka, Král Ubu či Pasti, pasti, pastičky a řada pohádek, např. Princezna Fantaghiró, Dračí prsten, Pták Ohnivák nebo hororově ztvárněná Kytice. V roce 2000 si vyzkoušel své první zahraniční angažmá. Po boku Roberta De Nira ztvárnil ve filmu 15 minut zločince Emila Slovaka. Dále se objevil v amerických akčních filmech Blade 2, Neprůstřelný mnich, Hellboy, v komedii Prázdniny pana Beana společně s Rowanem Atkinsonem nebo v akční komedii Rocknrolla.

Roku 2008 získal příležitost vytvořit hlavní postavu Josefa Douši ve snímku Hlídač č. 47, za který získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. V roce 2010 jej Juraj Herz obsadil do role Březiny ve svém filmu Habermannův mlýn a roku 2011 ztvárnil Františka Šímu ve filmu Lidice. Hrál také v první české hudební komedii V peřině a naposledy zazářil v úloze kontroverzního fotografa Jana Saudka ve filmu Ireny Pavláskové Fotograf.Pes baskervillský / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Taťána Kupcová, Jiří Suchý z Tábora, Viktor Limr, Karel Roden, Jiří Untermüller / foto Petr NeubertPes baskervillský / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Viktor Limr, Karel Roden / foto Petr NeubertPes baskervillský / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Karel Roden / foto Petr NeubertPes baskervillský / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Tomáš Drápela, Karel Roden / foto Petr NeubertPes baskervillský / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Viktor Limr, Karel Roden / foto Petr NeubertPes baskervillský / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Jiří Untermüller, Karel Roden / foto Petr Neubert
Karel Roden / Z vašich ohlasů

Pes baskervillský, 18. 10. 2018

Moc děkujeme za krásné představení Pes baskervillský s Karlem Rodenem v hlavní roli :) Úžasná komedie, skvěle obsazená, no prostě zážitek..... Doufám, že se ještě podíváme do Českého Krumlova a na Otočné hlediště. Děkujeme.  
Mirka Svozilová

Pes baskervillský, 7. 9. 2016

Pes baskervilský - 4.9.2016 - Děkuji všem aktérům za super podívanou. Pan Roden a Limr - exkluzivní výkon, stejně jako ostatní a tím myslím i koníka a psíka :-). Byl sem poprvé a zrovna jsem jako dárek dostal tento kus, který se jako noční představení do těchto prostor naprosto hodí. Určitě se vrátím, i když vím, že toto překonat bude hodně těžké. Finální rozuzlení, mlha v bažinách, obraz vyjícího psa a za tím vším reálné blesky na obloze. Na to dlouho nezapomenu. Skvělé završení skvělé dovolené. Díky.
Robert Šťastný

Pes baskervillský, 6. 9. 2016

Děkuji za krásné a veselé představení. Pan Roden se své role zhostil naprosto dokonale, kdo zná postavu Sherlocka Holmese, dobře ví, jaký je to podivín-to se panu Rodenovi podařilo ztvárnit znamenitě. Skvělé využití prostoru a přírodních kulis, pro příběh, který má duchařský podtext a odehrává se v noci, bylo otáčivé hlediště jako stvořené. Ještě jednou velké díky za tento skvěle odehraný kus.
Karla

Pes baskervillský, 5. 9. 2016

Včerejší představení Psa baskervillského mě moc uchvátilo, hlavně kvůli úžasnému výkonu pana Rodena. Zaujala mě i krásná výprava, nápadité, vtipné a vkusné. Moc vám děkuji za tento zážitek. 
Olga Nová

Pes baskervillský, 5. 9. 2016

Byli jsme v sobotu na psu baskervillském-bylo to zatím nejhezčí představrní,co jsme tam shlédli.ˇUžasný výkon každého herce,p.Roden,Viktor Limr...naprosto úžasný výkon.Chechtali jsme se tak,až nebylo herce slyšet..Děkujeme tvůrcům i hercům.Všem,kdo váháte:neváhejte a jedte:)
Hanka Puntanela

Pes baskervillský, 5. 9. 2016

Představení nádherné, herci úžasní, Karel Roden fantastický, atmosféra supr, prostě celkově krása!!
Dana Hemrová

Pes baskervillský, 5. 9. 2016

V otáčivém divadla jsem byla poprvé a i když nejsem velkým fandou Sherlocka Holmse, představení bylo ohromující stejně jako výkony všech herců. Jednička pro mě však zůstává Karel Roden, jehož kariéru sleduji už dlouhá léta a velmi ho obdivuji. Nyní jsem si potvrdila, že je to všestranný vynikající umělec.
Dagmar Příbramská

Pes baskervillský, 31. 8. 2016

Dobrý den. Včera jsme byli s manželkou na představení Pes baskervilský a musím říci, že mé očekávání s pesimismem dopředu se nenaplnilo. A jsem rád, tomu že tak bylo. Byl to perfektně připravený a odehraný příběh, který do otáčka zapadl dějem i efekty. Pan Zelenka s paní Šubrtovou odvedli výbornou práci a dějem i humorným příběhem zasadili jeden z největších příběhů Shelocka Homese a do otáčka tak, jako by zde byl od samého začátku. Bravurní výkon herců, kde dominoval Karel Roden a my jsme byli moc rádi, že jsme viděla mistra v akci. On podle mne strhl k perfktnímu výkonu i ostatní kolegy, ale to je můj dojem a jak znám herce Jihočeského divadla, ti před otáčivým hledištěm hrají a jedou vždy na plno, ale tohle bylo opravdu nevídané. Chci poděkovat za další krásné dílo v nádherné přírodní scenérii a všem hercům vyslovuji velkou pochvalu uznání a díky. Chci věřit tomu, že příští rok se v divadle s nejvyšším stropem na světě a pod jasnou oblohou opět setkáme. A že v boji o něj vyhraje zdravý selský rozum a ne panská a nabubřelá pýcha. Děkuji
Ladislav Beran, Volary

Pes baskervillský, 31. 8. 2016

Byla jsem na zde po dlouho době a spokojenost se dostavila. S přítelem jsme odcházeli pobaveni a spokojeni. Pan Roden a ostatní účinkující zahráli výborně. A i když děj jsme znali, vůbec nás to nenudilo. Nejde se zalíbit každému, ale u nás se to povedlo. Děkujeme!
Eliška Zbořilová

Pes baskervillský, 30. 8. 2016

Karel Roden + Viktor Limr + otáčivé hlediště Krumlov = to nejúžasnější, co jsem kdy zažila. Famózní podívaná dokonalé připravená a zahraná. Byla jsem zde poprvé a nic tak skvělého jsem ještě nezažila.
S. L.

Pes baskervillský, 25. 8. 2016

Moc děkujeme za krásný večer. Skvěle jsme se pobavili (jako každý rok). Hra i herci byli super. Karel Roden roli Sherlocka ztvárnil báječně. Ještě jednou moc děkujeme a těšíme se na další komedie na Otáčku :-)
Hana J.

Pes baskervillský, 24. 8. 2016

Děkuji za uvedení Psa baskervillského. Skvělé představení i výkony herců v čele s Karlem Rodenem a Viktorem Limrem. Posunutí této tajemné detektivky do žánru komedie bylo vynikající.
Iva K.

Pes baskervillský, 22. 8. 2016

Bohužel zklamání, především pak scéna, která nevyužila možnosti zámecké zahrady (např. u blat, která měla být jedinečnou kulisou, neskutečně rušila jídelna Stapletona; odfláknutá pracovna Sherlocka; kýčovité louče). Karel Roden zřejmě příliš spoléhá na své herecké schopnosti a improvizaci, že naučit se text, byla pro něj asi ztráta času... Často vypadával z role, repliky neuměl. Jako reklama a tahák návštěvnosti a velkých tržeb dobrý, ale po tom, co jsem viděl, radši bych v roli Jiřího Suchého z Tábora, byť by to jistě zklamalo většinu diváků plácajících se do kolen při přehnaném a hloupém gagu s účinky Ďáblova kopyta.
Marek

Pes baskervillský, 18. 8. 2016

Představení bylo opravdu povedené, takové lehké a humorné a oceňujeme humornou nadsázku a výkon všech herců a hlavně chválím pana Rodena, který se ujal role naprosto skvěle. Moc děkujeme!
Věra Fučíková

Pes baskervillský, 18. 8. 2016

Představení bylo úžasný. Moc se nám líbilo. Pan Roden byl fascinuící, herecký výkon jeho i ostatních herců jako vždy excelentní, bavili jsme se a máme zážitek na celý život. Děkujeme!
Marcela Vaníčková Kaliničová

Pes baskervillský, 18. 8. 2016

Včera jsme byli na představení Pes baskervillský a byla to nádhera. Sherlock Holmes v podání skvělého Karla Rodena neměl chybu. Moc jsme se nasmáli a všem hercům posíláme vřelé díky za úžasný kulturní zážitek. Příští rok určitě přijedeme znovu.
Pavlína a Ivo Ryšavých

Pes baskervillský, 18. 8. 2016

V úterý 16.8.2016 jsme zhlédly s kamarádkou představení Pes baskervillský - v roli Sherlocka Holmese exceloval p. Roden. Děkujeme jemu (hodně jsme se i nasmály) a samozřejmě i  všem ostatním hercům za krásný zážitek. Na otáčivém hledišti v Č. Krumlově jsme byly poprvé (navíc vstupenky jsme překvapivě  zakoupily pár hodin před přestavením!) a hned tak úžasný zážitek. I počasí přálo, měsíc na noční obloze jakoby přímo patřil k divadelním kulisám.
Hana Mandrysz

Pes baskervillský, 26. 6. 2015

Na otáčivém divadle jsme byli poprvé a zcela určitě ne naposled. Představení bylo milé, vtipné, bez problémů ho shlédl i můj 8-i letý syn a nenudil se. Suchý anglický humor skvěle sedl jak Viktoru Limrovi tak Karlu Rodenovi, ale excelentní výkony podávali všichni herci. Rozhodně doporučuji.
Petra Šupová

Pes baskervillský, 26. 6. 2015

Díky za báječné a zábavné představení. Na parádní výkony před točnou herců JD jsem už zvyklá, o to více mě mile překvapilo, jak si sedlo duo Viktor Limr a Karel Roden a jak se s nástrahami otáčka vypořádali. Karel Roden předvedl výborný výkon hodný jeho renomé, Viktor Limr mu perfektně sekundoval a Jiří Suchý v roli Sira Henryho byl rovněž skvělou volbou. Za zmínku stojí i perfektní osvětlení a hudba, které příběhu daly napětí. Prostě představení stojí zato vidět! :-)
Jana K.

Pes baskervillský, 23. 6. 2015

Skvělé, zábavné letní představení, herci výborní, a to nejen hvězda pan Roden. Jen tak dál.
JUDr. Anna Dvořáková

Pes baskervillský, 19. 6. 2015

Byli jsme na Psovi v úterý 16. a užili si ho. Byla to přesně zábava, jaká se na otáčko hodí. Moc se nám líbilo ztvárnění močálu, mlha.. Na představení bychom šli, i kdyby v něm nehrál Roden, ale s ním to má něco navíc. On je zkrátka herecká osobnost a jeho charisma funguje. Jestli neměl zvládnutý text, si netroufám tvrdit - postava trochu ujetého  kokain fetujícího detektiva logicky často mluví trochu z cesty, tak těžko říct, co byla improvizace a co od začátku součást role.. Každopádně děkuji i letos za zábavné představení, herci Jihočeského divadla a vše okolo jako vždy bez chybičky.
Anežka Lémanová

Pes baskervillský, 19. 6. 2015

V úterý 16.6.15 jsme měli možnost shlédnout představení Pes baskervillský na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Byl to nádherný kulturní zážitek zcela splňující cíl - potěšit a pobavit. Nádherně provedená a opravdově působící scéna se všemi obdivuhodnými detaily provedení baskervillských bažin, celé režijní zpracování vedené do komična (je léto a divák  se chce bavit a odpočinout si), - vtipné, zábavné, i napínavé. Tomu napomohlo naprosto perfektní pojetí  role Holmese v podání Karla Rodena (navzdory předcházejícím kritikům) a jemu sekundujícího Viktora Limra  v roli doktora Watsona, hezky zahraná role sira  Henryho Baskvervilla v podání Jiřího Suchého, nelze se nezmínit o hezky zahrané roli Franklanda v podání Josefa Průdka, ale i dalších protagonistů. Skvělé režijní provedení Petra Zelenky, dobrý dramaturgický počin  Olgy Šubrtové. Nádherný večer, který nás příjemně zahřál u srdce a pobavil. Doporučuji všem k návštěvě. A kritizující škarohlídi v předcházejících ohlasech, nechť si při psaní kritických slov aspoň dají pozor na „i“ „y“, při čtení pak jejich hrubky snižují vážnost sdělovaného  obsahu. Těšíme se na další představení na "otáčku".
Jan a Ivana Voldřichovi, Č. Budějovice

Pes baskervillský, 18. 6. 2015

Už dlouho jsem se tak dobře nebavila, jako včera na Otáčivém hledišti Český Krumlov - Sherlock Holmes s Karlem Rodenem. Tekly mi slzy smíchy! DOPORUČUJU!
Ondřejka Harvalíková

Pes baskervillský, 16. 6. 2015

Představení jsem navštívila tuto neděli a byla jsem nadšená! Nádherné prostředí, maximálně skvěle využité! Ocenila jsem scény se všemi možnými detaily. Trochu mě zaráží některé komentáře tady. Skoro to vypadá, jako by se v představení odehrávaly nějaké vulgární scény, což tedy vůbec není pravda. A ano, bylo znát, že pan Roden neměl text maximálně zvládnutý, ale zahrál to výborně! Pro mne osobně má takové charisma, že mu nějaké vteřinové zaváhání klidně odpustím. Nechápu ani poznámky k potlesku zde v komentářích. Škoda, že jsem nepočítala, kolikrát se herci na jeviště vraceli. :) Představení vřele doporučuji.
Gabriela Mocová

Pes baskervillský, 16. 6. 2015

Včera moc pěkné divadelní představení. Nad Krumlovem se odpoledne prohnala pěkná bouřka, ale ve 21.00 se vyčasilo a už ani nekáplo. A tak jsme si mohli užít nádherné představení. Moc děkuji za krásný kulturní zážitek a pan Karel Roden je jednička. Ostatním hercům dávám palec nahoru a přeji další pěkné divadelní hry na otáčku.
Leona Síbrtová

Vážení návštěvníci webových stránek Jihočeského divadla, upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány!

Jméno a příjmení:

Kontakt:

Ohlas:

Kontrola proti robotům: Součet 981 + 3 je: