Olga Romanko

/ Hosté Jihočeského divadla
 

/ Repertoár - archiv

7. 12. 2013
Olga Romanko / Z médií
MF dnes
4. 12. 2013
Deník
7. 12. 2013
Operaplus.cz
11. 12. 2013
Deník
17. 12. 2013

Ruská dramatická sopranistka Olga Romanko  vystudovala zpěv na konzervatoři v Moskvě. V roce 1987 vyhrála prestižní pěveckou soutěž v Riu de Janeiru a zúčastnila se mistrovských kurzů v Teatro Regio di Parma. Ke klíčovým rolím jejího repertoáru patří Verdiho Aida, Desdemona (Otello), Leonora (Trubadúr a Síla osudu), Amélie (Maškarní ples), Pucciniho Tosca, Madama Butterfly, Turandot, Manon Lescaut, Cileova Adriana Lecouvreur, Giordanova Fedora, Gluckova Armida, Leoncavallova Nedda (Komedianti) a Mascagniho Santuzza (Sedlák kavalír). Její český repertoár zahrnuje Dvořákovu Rusalku a Vandu, Smetanovu Miladu nebo Janáčkovu Šárku.
Vystupuje v nejvýznamnějších operních domech a koncertních sálech po celém světě, jmenujme například Teatro Comunale v Bologni, Staatsoper v Hamburku, Bayerische Staatsoper v Mnichově, Deutsche Oper v Berlíně, Staatsoper ve Vídni, Opéra Municipal de Toulon, Teatro Colón v Buenos Aires, Palacio de Bellas Artes v Mexiku, New Jersey Opera či veronskou arénu. Spolupracovala s dirigenty Brunem Campanellou, Marcem Armiliatem, Gerdem Albrechtem, Danielem Gattim a jinými. Jejími pěveckými partnery byli například Plácido Domingo, José Cura, Renato Bruson, Juan Pons a další superstars světového operního nebe.
Bohatá je rovněž diskografie Olgy Romanko; zahrnuje například nahrávku Pucciniho Sestry Angeliky pod taktovkou Bruna Bartolettiho pro společnost Decca, dvě nahrávky Verdiho Requiem pro Capriccio Digital a Ars Musici, Dvořákovy Vandy pro společnost Orfeo a nejnověji i Verdiho Aidy pro United Classics, již řídil Roberto Paternostro. V červenci 2013 jí vyšlo i profilové CD Opera's greatest arias (Verdi, Puccini, Cilea, Bizet), v níž pěvkyni doprovází Moskevský symfonický orchestr pod taktovkou Rolanda Freizitzera.
V České republice vystupuje Olga Romanko pravidelně v Národním divadle v Praze a v Národním divadle moravskoslezském jako Pucciniho Tosca, Verdiho Aida a Elvira v Ernanin či Catalaniho Wally.
Pod taktovkou Maria De Rose vystoupila – společně s José Curou – rovněž na prestižním galakoncertu „Caballero de la opera“ v roce 2010 v Moskvě. V Českých Budějovicích se pěvkyně poprvé představila 1. 9. 2000 na XI. ročníku Slavností Emy Destinové, kdy společně s barytonistou Juanem Ponsem vystoupila pod taktovkou Ondreje Lenárda na závěrečném operním galakoncertu.Sedlák kavalír / Olga Romanko / foto Michal SiroňSedlák kavalír / Miroslava Veselý, Olga Romanko / foto Michal SiroňSedlák kavalír / Olga Romanko, Lázaro Calderón / foto Michal SiroňSedlák kavalír / Olga Romanko / foto Michal Siroň Sedlák kavalír / Olga Romanko, Alexandr Beň / foto Michal Siroň
Olga Romanko / Z vašich ohlasů

Nyní a navždy / Sedlák kavalír , 13. 1. 2014

Navštívil jsem operní "Dvojvečer se Sedlákem".  Při úvodní Roseho kantátě Et nunc et semper jsem zpočátku nevěděl, zda se mi provedení líbí, zda mi něco říká. Bylo prostě jiné. Abych kantátu a její provedení pochopil, zopakoval jsem si představení ještě jednou a při tom jsem měl možnost řádně si vychutnat hudebnost, výpravu,  videoprojekci i mistrovské provedení  baletního doprovodu a výkon sboru. Je to přínosný a ducha povzbuzující kulturní počin a autorovi, vedení opery  a účinkujícím za něj srdečně a vřele děkuji. Již při prvním  večeru mne Sedlák kavalír  nadchnul svou muzikálností a zejména pěveckými výkony Olgy Romanko v roli Santuzzy a L. Calderéna v roli Turrida. A i pěvecké a herecké výkonu ostatních účinkujících  jen podtrhly hluboký zážitek, který jsem si takto mohl dopřát dvakrát. Byly to dva pěkné ducha obohacující večery. Díky za ně.
Jan Voldřich

Vážení návštěvníci webových stránek Jihočeského divadla, upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány!

Jméno a příjmení:

Kontakt:

Ohlas:

Kontrola proti robotům: Součet 64 + 34 je: