Dana Haklová

/ Opera
 

/ Repertoár - archiv

6. 12. 2023
4. 8. 2022
27. 9. 2013

Po Střední průmyslové škole sochařsko-kamenické v Hořicích v Podkrkonoší vystudovala obor scénografie a kostýmního výtvarnictví na DAMU v Praze. Krátce po absolutoriu pracovala jako scénografka ve Státním divadle v Ústí nad Labem, kde vytvořila desítky výprav k inscenacím všech žánrů. Po roce 1990 je výtvarnicí na tzv. “volné noze“ a navrhuje převážně kostýmní výpravy v Čechách i v zahraničí. Ze zahraničních např. Norsko (Tosca-kostýmy), Polsko (Salome - kostýmy), a Finsko: Rovaniemi (scéna Netopýr), Helsinky (scéna a kostýmy k opeře Zahradnice z lásky) a Mikkeli (scéna a kostýmy k titulům: Don Giovanni, Lazebník Sevillský, Maškarní ples, Cikánský baron atd.) V Mikkeli působí i jako pedagog na Škole uměleckých řemesel, kde se v rámci studia realizují výpravy k těmto inscenacím.

V Čechách spolupracuje s mnoha divadly, a už ani nepočítá, kolik návrhů kostýmů má ve svém „archivu“. Jsou to stovky, možná i tisíce kreseb, skic, koláží. Jenom v Divadle J.K.TYLA v Plzni, navrhla přes třicet převážně kostýmních výprav pro opery, operety, muzikály i balet. V Plzni se poprvé pracovně setkala s režisérem Tomášem Ondřejem Pilařem na inscenaci Evžen Oněgin a okouzlila ji jeho poetika a cit pro „výtvarno“. Další spoluprací byla originální česká opera Jana Jiráska „Broučci“. Vzpomíná na ni jako na jedno z nejúžasnějších zážitků své výtvarné kariéry.

Divadlo v Českých Budějovicích je další významnou kapitolou jejího profesního života a spolupráce s Tomášem Ondřejem Pilařem. Návrhy kostýmů k Prodané nevěstě v Holašovicích byly snem, který se podaří uskutečnit jednou za život. Oratorium G.F.Hangela Mesiáš na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově byl zážitek, na který se nazapomíná… Další skvělou zkušeností byly návrhy kostýmů k opeře Nabucco v Bratislavském SND. Opera Komenský je zcela novým dílem autora Jana Jiráska a je jí velkou ctí být součástí tak úžasného týmu. Dana Haklová / program
Čtvrtek
26. 9. 2024
10:00 Komenský DK Metropol České Budějovice
Školní
Čtvrtek
7. 11. 2024
19:00 Komenský DK Metropol České Budějovice Rezervovat