Josef Škarka

/ Opera
 

/ Repertoár - archiv

6. 3. 2020
29. 3. 2019
14. 7. 2017
20. 1. 2017
14. 7. 2016
27. 9. 2012
3. 8. 2012
Josef Škarka / Z médií
Divadelní noviny
15. 11. 2016
Divadelní noviny
15. 11. 2016

Rodák z Brna, absolvent pražské HAMU (třída Miloslava Podskalského).
K dráze profesionálního pěvce mu pootevřelo dveře vítězství na Mezinárodní pěvecké soutěži v Karlových Varech v roce 2009 (Druhé místo v kategorii Opera a Cena Národního divadla v Brně).
Pěvecké vzdělání dále prohluboval u Gabriely Beňačkové, Ireny Polliny, Petera Dvorského, Toma Krauseho, Jurije Gorbunova a José Cury.
Hostuje na scéně Národního divadla v Praze (Čarokraj, La fanciulla del West, Rudá Marie), Národního divadla v Brně(Figarova svatba, Powder her face, Čert a Káča), Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (Tři přání, Tajemství) a Slovenského národního divadla v Bratislavě (Il re Teodoro in Venezia).
Řadu let působí jako hostující sólista v mnoha českých divadlech:
Plzeň – Figaro, Leporello, Bonifác, Eremit;
České Budějovice – Sparafucile, Monterone;
Opava – Basilio, Don Alfonso;
Liberec – Steffano, Rubač;
Ústí n. Labem – Colline, Ferrando, Eremit.
Ve spolupráci s Opéra national de Lorraine (Nancy, Francie) a nadací Operapassion nastudoval pod taktovkou světového tenoristy José Cury Pucciniho operu La rondine.
Pro italskou operní scénu Teatro comunale Luciano Pavarotti(Modena), Teatro municipale Valli (Reggio Emilia) a Teatro Municipale di Piacenza Offenbachovu operu Les contes d’Hoffmann (Hermann/Schlémil).
Josef Škarka se s chutí věnuje koncertní činnosti. Během studií na brněnské konservatoři navázal dlouhodobé hudební partnerství s pianistou Richardem Pohlem. Jejich DUO ŠKARKA - POHL se věnuje především písňové tvorbě. Výrazný skladatel současné generace Lukáš Sommer pro ně napsal cyklus Souvrať. Cyklus v roce 2009 nahrál do svého fondu Český rozhlas. Účinkovali na koncertních pódiích v Mexiku, Stockholmu, MHF Mahler 2011 a MHF Moravský Podzim.
Dále koncertoval se soubory a festivaly: Symfonický orchestr Českého rozhlasu (Kvěchova Missa de profundis), Komorní orchestr Berg (Stravinského Lišák, Poulencův maškarní ples, Ravelovy Písně hebrejské), zlínská Filharmonií Bohuslava Martinů (Martinů Kytice), Janáčkova filharmonie Ostrava(Rybova Mše vánoční), Collegium 1704 (Bachovy Janovy pašije), The Czech baroque orchestra, Smetanova Litomyšl(Tormisovo Zaklínán železa), Moravský podzim (Dvořákovy Biblické písně a Janáčkovy Písně detvanské).
Podílel se na realizaci nahrávky Martinů opery Den dobročinnosti s Plzeňskou filharmonií, opery Tři přání (B. Martinů) s Národním divadlem moravskoslezským a nahrávky písňového cyklu Souvrať (L. Sommer) pro Český rozhlas.
Spolupracoval s dirigenty: José Cura, Christopher Franklin, Vladimír Válek, Jakub Klecker, Marko Ivanovič, Peter Vrábel, John Fiore, Caspar Richter, Mario de Rose, Tomáš Brauner, Norbert Baxa, Jiří Štrunc, Roman Válek, Václav Luks, Marian Lejava a další.Tajemství / Josef Škarka, Svatopluk Sem, František Brantalík / foto Petr ZikmundTajemství / Svatopluk Sem, Josef Škarka, František Brantalík / foto Petr ZikmundTrubadúr / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Josef Škarka a sbor / foto Michal SiroňTrubadúr / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Josef Škarka a sbor / foto Michal SiroňTrubadúr / Josef Škarka a sbor / foto Michal SiroňTrubadúr / Josef Škarka a sbor / foto Michal Siroň
Josef Škarka / Z vašich ohlasů

Evita, 8. 4. 2019

Děkuji všem zúčastněným za tuhle podívanou! Lukáš Adam jako CHE tahounem představení. Skvělé výkony M. Noskové, J. Škarky, M. Danielové,... a vlastně všech ostatních z velmi bohaté company. Představení má velkou přednost v podobě relativně jednoduché a přesto velmi funkční scény Ondřeje Zichy. Místy trochu zlobilo ozvučení, ale to na výsledném dojmu z této skvěle zrežírované záležitosti moc neubírá. 100 %
MartinB, i-divadlo.cz

Trubadúr, 25. 1. 2017

Bravurní režie, scéna i kostýmy! Skvělé využití (herecky i pěvecky velmi silného) sboru k dotváření scény! Naštěstí se nenaplnila přirozená obava, že po předchozí skvělé a nadčasové inscenaci Aidy (diváky rozporuplně přijímané) bude snaha o větší doslovnost a o v kostýmech a scénografii ryze romantickou podívanou... Naopak, nic nemohlo "ducha doby" a příběh vystihnout lépe, než právě toto zpracování!!!! Z obou premiér nás ze sólistů nadchli zejména Alexandr Beň (který ostatně zářil v každé roli, kterou v JČD ztvárnil...), Eliška Weissová (zde debutující?), Josef Škarka a velmi příjemným projevem pěveckým i hereckým Vladimíra Malá...
P. H.

Vážení návštěvníci webových stránek Jihočeského divadla, upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány!

Jméno a příjmení:

Kontakt:

Ohlas:

Kontrola proti robotům: Součet 810 + 53 je: