David Radok

režisér / Hosté Jihočeského divadla
 

/ Repertoár - archiv

9. 6. 2011
David Radok / Z médií
Deník
1.10.2010
Sedmička
Lidové noviny
25.5.2011
MF dnes
9.6.2011
Deník
13.6.2011
Divadelní noviny
č. 19 / 15. 11. 2011

Operní a činoherní režisér, pražský rodák, který v roce 1968 odešel s rodiči do Švédska, kam emigrovala jeho rodina z politických důvodů. 

Jeho otec byl významný režisér a tvůrce slavné Laterny magiky Alfréd Radok, po kterém je dnes pojmenována prestižní divadelní cena. Zpátky do tehdejšího Československa se David Radok vrátil po roce 1990 již jako renomovaný operní režisér. Prošel celou řadou divadelních profesí, byl statistou, kustodem, kulisákem a po několik let asistentem režie. Jako režisér debutoval v roce 1980 v Göteborské opeře s Menottiho inscenací Medium, zde později nastudoval i Bohému, Únos ze serailu, Cestu prostopášníka, Z mrtvého domu, Macbetha a další. Jeho inscenace se hrály v Kodani, Oslu, Berlíně, Drážďanech, Aix-en-Provence, Stockholmu, a také v Tokiu nebo Tel Avivu. Na svém kontě má více než padesát režijních prací, zahrnujících díla od raného baroka až po současnost. Z nich jmenujme např. Dido a Aeneas, Ifigenie na Tauridě, Cesta do Remeše, Rigoletto, La Traviata, Romeo a Julie, Její pastorkyňa, Peter Grimes, Modrovous a Vojcek. Kromě oper režíruje i činohru, např. Euripidovy Trójanky nebo Bulgakovova Molièra. Pro pražské divadlo Na zábradlí napsal společně s Josefem Kroutvorem divadelní hru Josef K. Na stejný text byla napsána opera, která byla o dva roky později inscenována ve Švédsku. Do Prahy se vrátil v roce 1993. V Národním divadle v Praze nastudoval Mozartovy opery Don Giovanni a Kouzelná flétna. Za režii Šostakovičovy opery Lady Macbeth M-cenského újezdu získal cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2000. O tři roky později dostal cenu ministra kultury "Za přínos divadlu". V Divadle Archa nastudoval v roce 2008 tehdy nejnovější hru Václava Havla Odcházení. V současné době připravuje pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově pastorální komedii Williama Shakespeara Jak se vám líbí.David Radok / Z vašich ohlasů

Jak se vám líbí, 10. 6. 2011

Bravo bravissimo pro činohru potřetí! Jak se vám líbí je "na otáčku" třetím nejvýznamnějším uspěchem souboru, po "Lampách" a "Zidli". Opět pro detailní režisérskou práci s hercem, ale v tomto prostoru i pro jeho novátorské využití pro smysl zde přědváděné látky! Mohu tak zcela nadšeně pozvat tentokrát opravdu další divadelní "fajnšmekry" na alžbětínskou pastorálu v barokních obrazech v post_postmoderním obleku. Že se to neslučuje? Za dvě hodiny na točně budete mít pocit, že jste tu těžko něco sugestivnějšího viděli a při závěrečné točce navíc pocítíte, že vám režisér pěkně zahrál na strunu, skrytou v každém z nás!
kočka

Vážení návštěvníci webových stránek Jihočeského divadla, upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány!

Jméno a příjmení:

Kontakt:

Ohlas:

Kontrola proti robotům: Součet 76 + 110 je: