Martin Františák

Režisér, dramatik / Hosté Jihočeského divadla
 

/ Repertoár - archiv

25. 10. 2013
2. 2. 2008
Martin Františák / Z médií
MF dnes
24. 10. 2013
Deník
24. 10. 2013
Nejlepsiadre-
sa.cz
23. 10. 2013
Deník
29. 10. 2013
Kulturne.com
29. 10. 2013

Martin Františák (* 1974)
Režisér a dramatik
Narodil se ve Valašském Meziříčí, kde působil jako textař a performer v několika undergroundových seskupeních. Poté vystudoval na brněnské JAMU dramatickou výchovu a činoherní režii (v ateliéru Arnošta Goldflama). Prozatím nastudoval přes padesát inscenací na českých a převážně moravských scénách. V letech 2005 - 2007 byl šéfrežisérem a uměleckým šéfem v brněnském Divadle Polárka, od roku 2007 až dosud působí jako umělecký šéf ostravského Divadla Petra Bezruče, kde nastudoval např. inscenace Revizor, Správkař, Figarova svatba, Rodinná slavnost, Nevěsta, Cyrano, Taťka střílí góly, Bezruč?!, Job, Macbeth. V titulní roli Joba ve Františákově režii získal herec Norbert Lichý Cenu Thálie (2008), v témže roce získala toto ocenění i herečka Petra Hřebíčková za ztvárnění Maryši ve Františákově zlínské inscenaci. Dále vytvořil např. inscenace: Obrazy z dějin národa českého, Fernando Krapp mi napsal dopis, Maryša, Strýček Váňa (Městské divadlo Zlín), Její pastorkyňa (Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava), Paní Urbanová, Věc Čapek (Klicperovo divadlo v Hradci Králové), Tři sestry (Divadlo v Dlouhé, Praha), Frankenstein (Švandovo divadlo, Praha). Martin Františák je také vůdčí osobností amatérského Divadelního souboru Jana Honsy v Karolince na Valašsku, inscenaci jeho původní hry Doma v podání karolinského souboru natočila Česká televize; vidět ji mohli i diváci Slováckého divadla. Režíroval také cyklus České televize Česko jedna báseň.
Jako dramatik je inspirován krajinou a mentalitou rodného valašského lidu. Jeho hry s „rurálním laděním“ proto bývají někdy označovány jako vesnická dramatika. Jeho prvotinu Doma uvedla po karolinském nastudování také činohra pražského Národního divadla. Následovaly hry Nevěsta, Děda, Karla. V loňském roce Karlu nastudovalo v režii Jana Kačera rovněž pražské Národní divadlo.Martin Františák / Z vašich ohlasů

Advent , 13. 11. 2013

Když jsem se při premiéře pohodlně usadil v hledišti, žena mi opatrně sdělila, že inscenace trvá asi dvě a půl hodiny. Přiznávám, trochu jsem v tu chvíli znejistěl. V tu chvíli byl pro mě Advent lineární rovnicí s několika neznámými. V hlavě mi začaly vyvstávat otázky. „Co s tím tématem provedou? Vydržím alespoň do přestávky? Jakou mají v bufetu kávu? Bude to zase jedna z těch aktualizací, kdy má současný divák díky vizionářskému režisérovi vlastně pochopit smysl hry? Udrží si inscenace napětí?“ Celkem brzy se ale moje obavy rozplynuly. Hudba mistrovsky podtrhovala atmosféru, což dokládá i vyjádření mé ženy, že ji vlastně ani moc nevnímala. Krásná, jednoduchá scéna, kde se chytře pracuje s barvami, světlem, symboly. Ani jednou jsem se nepodíval na hodinky, nevzpomněl si na kávu v bufetu, protože toto divadlo mělo neuvěřitelný tah. Tleskám režisérovi Martinu Františákovi, Lence Krčkové a blahopřeji Jihočeskému divadlu k mistrovské inscenaci. Neváhejte, tohle musíte vidět!  
Michal Pech

Vážení návštěvníci webových stránek Jihočeského divadla, upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány!

Jméno a příjmení:

Kontakt:

Ohlas:

Kontrola proti robotům: Součet 881 + 8 je: